Maligni tumori glave i vrata – značaj za primarnu zdravstvenu zaštitu

👨🏽‍⚕️Maligni tumori glave i vrata čine oko 5% -8% svih malignih tumora u Evropi i Sjedinjenim Američkim državama. Veliki broj socijalnih, faktora ponašanja i faktora životne sredine povećava rizik nastanka tumora na glavi i vratu. Malo se zna o uzrocima nastanka, pa i mogućnostima prevencije tumora dece.

👩🏽‍⚕️Neki maligniteti se javljaju kod dece sa urođenim ili stečenim imunodeficijencijama. Kod dece, najučestaliji su limfomi i sarkomi. Simptomi i znaci malignih tumora glave i vrata su raznovrsni, u zavisnosti od anatomske lokalizacije i stepena proširenosti tumora. U oko 50 % slučajeva na početku lečenja prisutne su metastaze u limfnim čvorovima vrata, au oko 5 % slučajeva i udaljene metastaze u plućima jetri, kostima i mozgu.

👨🏽‍⚕️U dijagnostici tumora glave i vrata veoma je važno pažljivo uzeti detaljnu anamnezu. Fizikalni pregled treba započeti inspekcijom i palapacijom vrata. Pregled sva tri sprata ždrelai usne šupljine indikuje ostale preglede, naročito endoskopske preglede sa biopsijom i histološkom verifikacijom sumnjive promene.

👩🏽‍⚕️Dijagnostika se dopunjuje shodno indikacijama ultrazvukom, radiografijom, kompjuterizovanom tomografijom, magnetnom rezonancom odgovarajućih regija, po potrebi i scintigrafijom skeleta, a poslednjih godina se primenjuje i pozitron emisiona tomografija, posebno u dijagnostici metastaza na vratu nepoznatog primarnog ishodišta.

👩🏽‍⚕️U lečenju, se primenjuju hiruške metode, radioterapija i hemioterapija, samostalno ili kombinovano, a nekada i molekularno bazirana terapija i imunoterapija.

Ceo tekst procitajte na linku:
http://prevped.preventivnapedijatrija.rs/index.php/casopis/article/view/5

EnglishSerbian