Patofiziološki aspekti multisistemskog inflamantornog sindroma kod dece – koliko znamo do sada

💊 Sa pojavom pandemije COVID-19, lekari svih specijalnosti suočili su se sa mnogobrojnim manifestacijama ove, do sada nepoznate, bolesti.

Pedijatrijska populacija je u početku naizgled bila pošteđena oboljevanja sa težom kliničkom slikom, ali sa rastom broja obolelih pojavljuje se sve veći broj teških manifestacija kod dece, čak i smrtnih ishoda.

Do sada (januar 2021.) u literaturi je saopšteno oko 1000 slučajeva novog sindroma koji se trenutno označava kao multisistemski inflamatorni sindrom kod dece (multisystem inflammatory syndrome in children, MIS-C). Ovaj sindrom ima izvesne sličnosti sa ranije opisanom Kavasakijevom bolešću (sistemski vaskulitis, povišena telesna temperature, dilatacija kojuktivalnih krvnih sudova, osip, gušobolja) koji se karakteristično javlja kod dece mlađe od 5 godina. MIS-C međutim pogađa stariju decu i adolescente, praćen je leukopenijom, prominentnim gastrointestinalnim simptomima i ekstremno visokim vrednostima ventrikularnog natriuretičnog peptida (marker srčane insuficijencije).

Patofiziološki aspekti MIS-C su još uvek nerazjašnjeni. Postoje pretpostavke da se radi o post-infektivnom fenomenu koji je posredovan IgG antitelima. Druga hipoteza ukazuje na citokinsku oluju koja je posledica blokiranog odgovora interferona I i interferona III od strane korona virusa. Dalja istraživanja patogenetskih mehanizama, pravovremena dijagnoza i rana terapija pedijatrijskih pacijenata sa MIS-C od ključnog je značaja u prevenciji visoke smrtnosti koju ima ovaj sindrom.

EnglishSerbian